LA LINGUA ALBANESE - Turismo in Albania

Latest

Cuoriosità Albania

mercoledì 11 marzo 2009

LA LINGUA ALBANESE

La lingua albanese deriva dall'illirico. L?illirico era anticamente parlata in Illiria e nei attuali Balcani e precisamente partendo dalla Grecia,Albania, Serbia fino in Croazia.. di cui fino a pochi anni fa si avevano poche conoscenze invece studi e ricerche stanno ribaltando la storia.

Grazie a recenti studi si sta arrivando a prove che la lingua degli illiriAlbanesi) potrebbe essere stata prima della lingua greca.
Chi ne sapesse di più può suggerire nei commenti

13 commenti:

 1. e verteta.

  Shtremberimet e e qellimshme te shkruesve te lashte greke e latine:
  "Piro i epirit":e perkthyer dhe e kopjuar dhe rikopjuar.
  E verteta:
  1."piro" kemi vetem ndryshimin e "p" .Ajo ka qene "b"."Piro" ka qeme "biro="bir o..."
  2."Epirit".Kemi ndryshim te "e"-ve me "i"-te."epir" ka qene "iper".Ne gjuhen came shqipe "ip" eshte emri i shqiponjes.
  Konkluzioni"Piro i epirit" eshte "Biro i iperit" pra "biri i shqiponjes".Disa prej shkruesve te lashte u ka shpetuar qe "Piros i behej qejfi kur e krahasonin me shqiponjes".
  Gjuha moderne shqipe:
  shqiponj=/shq+ip+nj/ ku kuptimin kryesor e mban pjrseza "ip" ku per gjuhen came ka qene emri i shqiponjes dhe per gjuhen e sotme shqipe eshte folja "hip".Ketu lidhet gjuha moderne shqipe me gjuhen e vjeter te saj dhe nuk eshte e veshtire per ta zberthyer ate.Gjuha came perben zemren e gjuhes IPIRIOTE.

  RispondiElimina
 2. Vertetimi:
  Meqenese latinet ndryshuan me qellim kodet e gjuhes etruske ose te gjuhes shqipe persa i preket foljes kryesore te njeriut "roj" ne "vivere" gje qe e kishin bere dhe greket ose me sakte helenet dhe me pas grisen dhe zhduken librat etruske si librat shqip te bibliotekes se aleksandrise per te mare mbi vete meriten e alfabetit dhe te shkrimit.Por meqenes ndertimi i fjalve te gjuhes shqipe ka dashur mijera vjete ndersa i dy gjuheve te fundit vescse 7 shekuj kuptohet qe kopjimi eshte bere vetem mekanikisht pa e ditur burimin llogjik te gjuhes shqipe.Gjuha shqipe eshte shume e veshtire,eshte shume e koncetruar dhe per ta zberthyer ate duhen aftesi paranormale sepse te tilla i kishin ata qe e ndertuan.Zberthimi i gjuhes shqipe te con direkt ne zberthimin e enigmave qe i qendrojne linguistikes moderne.Kete nuk mund te bejne dot gjuhetaret e sotem sado te afte te jen.Ata kane nje arsimin dhe formim te njeanshem te pamjaftueshem per kete duke mos llogaritur jo me talentin qe eshte i domosdoshem por me te rendesishmin aftesite paranormale.Qe "ro" ka burim tek gjuha shqipe nuk diskutohet por kete e tregojne dhe gjuhe te largeta me te ne distanca te medha tokesore.Une po ju jap vetem nje gje te thjeste ;zbertheni fjalen anglisht "born" per kete kuptuar perdorim inteligjent te konceptit te "ro" nga ndertuesit e gjuhes angleze/natyrisht "Druidet"/."rom" nuk ehste gje tjeter vecse "rojm" me gjuhen e sotme moderne shqipe por eshte e pandryshueshme me menyren deshirore te saj.Injorante pa tru gjuhetare te degjuar i bien kembanave te ndryshkura greke romane ku ndoshta per "rus' kane te drejte qe behet fjala per rjedhje po te kemi parasysh ruset e sotem dhe sidomos vellezerit e tyre te vegjel "serb" qe kane gjentikisht rjedhje mendore te dukshme por per cudi nuk qendrojne pas dhe "greket" e sotem qe te shkrete e mbajne veten per greket e lashtesise kur nuk kane te perbashket asgje me ta ku as me minimalen ngjyren e lekures.

  RispondiElimina
 3. Prandaj orakulli i dodones ishte shqiptar(i iperit) dhe nuk ishte grek sic thone shumica e budallenjve sot.Ai keshillonte dhe shuante sheret midis fiseve por kjo ishte detyra e ti dytesore qe vinte si rezultat i nivelit te larte te dijeve qe kishte.Detyra e tij kryesore ishte matja e "Ores se akullit"=orakulli,pra te momentit kur do te rivinin akullnajat.Injorante greko-latine e te tjere pas tyre edhe sot mbushin librat me idiotesira mbi alfabetet e lartesine greke latine ne te gjitha drejtimet por nuk dine te shpjegojne as edhe gjen me te thjeshte te gjuhes se tyre "Alfabetin".Ata vecse vodhen kete kulture qe nga shkrimi gjeometria,filozofia,ndertimi dhe u munduan te varrosnin te zotin deri me sot ne shekujt moderne.Deri atje arrihet sa thuhet sot qe grekerit ishin mbreterit dhe shqiptaret ishin skllevrit,qe latinet ishin vazhdimi i kultures greke ndersa iliret vece njezit e pyllit.Kush jane ne te vertete "pellazgo'iliret" dhe ku jane ata sot?Pervec kultures se tyre qe mbajne sot shqiptaret zemra inteligjente e tyre gjendet diku tjeter per te drejtuarf kete bote detyre qe vjen nga kodi i tyre gjenetik.

  RispondiElimina
 4. Early Greek words borrowed from Albanian are mainly commodity items and trade goods, gained through direct contact with the Albanians-iIirians.
  bagëm "oil for anointment" ,Gk báptisma "anointment"
  bletë "hive; bee" ,ialectal Gk mélitta "honey-bee" (Gk mélissa)[5]F.Ilias 2007 have the word as native development from the albanian verb "mjel" that forms is believd to give Greek "melitia" and "mélitta".
  brukë "tamarisk" ,Gk mourikē
  drapër "sickle" ,Gk (NW) drápanon
  kopsht (The anathonogram of albanian language=ke,ka+posht="have+down""garden" ,Gk (NW) kāpos
  kumbull "plum" <,Gk kokkumēlon
  lakër "cabbage, green vegetables" , Gk lákhanon "green; vegetable"
  lëpjetë,comes from the albanian verb "lëpihet","orach, dock" < Gk lápathon
  lyej "to smear, oil" < comes from the albanian verb"laj", becomes to *elaiwā ,Gk elai(w)on "oil"
  mokër "millstone" ,Gk (NW) mākhaná "device, instrument"
  mollë "apple tree" ,Gk (NW) mālon "apple"
  ngjalë "eel" ,Gk egchelys
  pjepër "melon" , Gk pépon "melon"
  presh "leek" ,Gk práson
  shpellë "cave" ,Gk spēlaion "cave"
  trumzë "thyme" ,Gk thýmbra, thrýmbē

  RispondiElimina
 5. Alcuni linguisti inoltre (come l'albanese F.I) in forza della grande presenza di elementi e parole comuni al latino,al tedesco e al inglese,ritengono che la lingua albanese sia una lingua madre delle lingue europeo. Altri ipotizzano che il motivo di condivisione dell'elementi indeoeuropeo sia ben antecedente e risalente al 8000 anni a.c(dopo l'ultimo periodo ghiaciale),allorché i popoli , prima di migrare e riemigrare verso il Italia,Francia,Germania,Ingliterra..ect abitavano presumibilmente nel balcano del sud(Cameria).
  I due distinti dialetti parlati oggi, il tosco e il ghego, sono parte di un gruppo linguistico più esteso. Le lingue albanesi parlate in alcune isole linguistiche in Italia meridionale e in Grecia derivano dal tosco e sembrano strettamente imparentate con il dialetto della Cameria, nell'estremo sud dell'Albania. A causa della grande influenza della lingua albanese, la Lingua italiana e la Lingua greca sono le figlie della lingua albanese e' specialmente dalla lingua albanese della Cameria.

  RispondiElimina
 6. More Orakull, qe na vjen me 100 emra ketu. Ti te huaj hidhi poshte sa te duash, po mos hidh poshte ata pak njerez udheheqes te shqiperise qe pa diskutim kane pas gabimet e tyre, bene dicka per Shqiperine. Pse c'kujton ti, ti te ishe do ta kishe bere drite. He more fol, jep pergjigje. C'te duket ty, se i linin ata te benin si te donin te gjithe qe kane gllaberuar tokat tona, pa komprometuar dicka. Te pakten me aq sa paten mundesi na nxorren emrin ne history sido qe ishte. Po te mos kishin bere gje fare, per c'fare historie do te flisje zoterote, per historine e te jemes se Zeqos ne maje te thanes. Keshtu zotri mos e ler edhe ate pak K.. qe ke te te plasi, se me mire var veten pastaj. Dhe mos ngul kemben si gomari qe vetem ti e ke mire, dhe te tjeret nuk dine asgje. Fol per historine, mos fol me urrejtje, se po dukesh me keq nga ata serbet dhe greket nacionalist. Historianet te gjejne dhe te vene sa me ne dukje historite e verteta, nuk i marrin gjerat personalisht, se te marresh te gjitha te padrejtat qe i jane bere popullit shqipetar ne shekuj me mire te vrasim veten te gjithe. Keshtu vur fakte historike, dhe jo fjale me percmim te historise sone. Vuri ne mend keto qe te thashe e mos me thuaj mua apo te tjereve grek apo serb, kur ti nuk di vete kush je per veten tende

  RispondiElimina
 7. Islam sot eshte rreziku me i madh i kombit shqiptar...Nuk asgje kunder kesaj feje, por si e tille eshte e papershtatshme per popullin tone evropian. Nese shqiptaret duan ta ken nje shtet te fuqishem, eshte me rendesi qe kjo te jete e qarte. Sa me pak xhamia...

  RispondiElimina
 8. Nella lingua albanese il numero 4 si pronuncia “kater”,in italiano “quatro”,in greco “tesera” in sanscritto “katur”.Da dove abbiamo:
  er=ro=ur=era.
  kat=quat=tese=kat.
  dove :albanese=sanscritto,kat=kat.
  derivazione primare=latino,quat=kuat(+u).
  la lingua greca???? Tese=?
  La logica esce solo dalla lingua albanese.
  “Ur” e’ un ponte attraverso il quale si passa da una parte nell altra di un posto.Concetto:la legazioni di due punti dello spazio.
  “Er”=”Era”=e’ un vento che porta il movimento dell aria da una parte nell altra. Lo stesso concetto del “ur” in un altra forma linguistica.
  “Ro”=portare la vita dall inizio alla fine.Lo stesso concetto: la legazioni di due punti questa volta nel tempo.Cioe’ “ur=ere=era=ro”=la legazioni dei due punti nello spazio-tempo. Questo concetto serve per passare dal numero “3” in “5”????
  E la “kat” cosa significa?Forse lo trova AuLona.

  RispondiElimina
 9. al+ek+sa+nder
  1.al=parola(oggi:fial=fi+al) dove "fi" significa "inizio"(esempi:filloj,fill,fis,fik,nji).Infatto il codice di “i” è chiaro nella lingua cinese che significà il numero uno.Cioè anche la vostra parola “inizio” e un esempio vivo di questo codice.Te lo spiego con la mia lingua.in=entra,”I”=i,z=prenda,i=Ii,o=o.Tutto:Entra il “i” nella”io”,dove “o” significa la fine della strada di creation linguistica in una unità e non solo linguisitica.Invece “io” è la continuità dalla prima cosa “i” e in poi,per arrivare fino al “o”.Un altro esempio è “filglio” che in albanese è “filli” senza “o” con un altra significazione.
  2.ek=dirige.Questo è un po difficile.Abbiamoital)diriggere=(alb)”udhehek”=”udhe+hek”.Dove: "udhë=(ital)strada e cosi rimane logicamente"hek=dirigere".Abbiamo altre prove linguistiche “lek dukagjini” ,”hekur”=ferro(inizia a vivere),lek=soldi.Nella vostra lingua questo conceto “lek=soldi” è legato con la rotazione del Sole invece nella lingua albanese con la direzione generale.
  3.(alb)sa=(ital)quanto.
  4.(alb)nder=(ital)onore.
  La questione della lingua nella Europa è una storia tutta da scrivere.Penso che la lingua albanese,la lingua araba,la lingua cinese,la lingua coreana,la lingua japonese,la lingua hindu e la lingua Maya sone le lingue primare del mondo.Io penso e lo s’to verificando nel mio libro che le figlie della lingua albanese nella Europa sono:una parte la lingua greca,la lingua latina ed l’italiano,la lingua inglese,la lingua tedesca e la lingua russa.Per me la lingua d’Europa è una lingua europiana.Tutte le atre lingue del mondo sono lingue derivate delle lingue primare.
  Per quanto riguarda alle prove che deve dare l’archeolgia per la lingua parlata,è come la teoria di relativita del Einstein.Provarlo concretamente non è possibile perche raggiungere la velocità della luce non è possibile .Perche non è possibile? Perche il tempo rallenta e la massa aumenta in maniera crescente man mano che ci si avvicina alla velocità della luce.

  RispondiElimina
 10. A Dodona nel Epirus(Çameria), la città sacra del Pelasgians e' nela parte sud-ovest della penisola Balcanica, Urano era inoltre venerato sotto il nome del “Zeus anaxi Pelasgichos”. In Iliad del Homer (XVI. 232), Achille, alzando i suoi occhi verso il cielo (o ur a none is), invocando al “Zeus anaxi Pelasgichos” di Dodona, chiedendo a lui di dare la vittoria alle sue trupe nelle seguenti battaglie con il Trojans. Il “Zeus anaxi Pelasgichos” era quindi una divinita' identico con Urano, ma particolarmente a causa del suo epiteto “anaxi e Pelasgichos” compare come antenato divino del mondo antico, identico con “Pelasg”, il quale Eschyl lo denomina “anaxi Pelasgon” e “signore sopra le montagne di Dodona„ .
  I Pelasghi erano stato l'unica gente del mondo antico, a chi è stato attribuito un origine divina. In Iliad del Homer, la loro figura e’ sotto il nome del dio Pelasgoi (X. 429; Odyss. XIX. 177) e nella verità avevano meritato questo nome in quei periodi primitivi per la loro intelligenza straordinaria, le loro qualità morali e fisiche, che ai altri gli sembravano di avere qualcosa del divino in loro.

  RispondiElimina
 11. Le ultime parole prima di morire del Scrittore Arvanitas Aristidh Kolias:
  “Vi prego,non ilusionarvi.Mi hanno ammazzato e cosi hanno fatto anche con gli altri due dirigenti della Societa’ dei Arivanitas di Atena “Marko Boçari”,i quali muoiono,anche loro dalla “leucemia”
  Giacomo pensi che devi leggere:
  1.Il libro “Arvanitet” di Aristidh Kola.
  2.il Libro “Albania (storia e lingua) o il odyssé incredibile di un popolo préhellénique” di Mathieu Aref.
  I due autori rimettono in discussione le basi della linguistica moderna e soprattutto la storia antiquata e préhellénique della Grecia.
  Mathieu Aref con i suoi diversi studi e ricerche sono sostenuti da argomentazioni di solidi riferimenti. Per lui la Grecia vera (in senso stretto) non è esistita prima del VIIIe s prima di JC. I balcani, Egée e la Asia minore erano popolati, prima dell'arrivo dei greci al VIIIe s, di Pélasges (Cariens, Lyciens, troyens, phrygiens, lydiens, Thraces, Illyriens, etc.) i cui Albanesi sono i soli descendanti attuali. Lo dimostra grazie ai suoi studi, storici, archeologici, anthropologiques ed ethnolingistiques e le diverse correlazioni linguistiche che affronta nel suo primo libro (Parigi 2003).

  RispondiElimina
 12. Giacomo(gjia kom)
  Dovete leggere meglio le scritte latine per capirlo:
  Tito Livio-Isterie:
  Romolo prima di tutto fortificò il monte Palatino, dov’era stato allevato; sacrificò ad Ercole secondo il rito dei Greci, agli altri dèi secondo il rito degli Albani...
  Chi erano "gli albani"???
  la verita':
  Quiriti:
  1.qu=(alb)ku=(ital)dove
  2.(alb)ri=(ital)stare
  3.(alb)ti=(ital)tu
  Dumviri:
  1.(alb)dum=vogliamo
  2.(alb)vi=vengo
  3.(alb)ri=stare
  Sabin:
  1.(al)sa=quanto
  2.(alb,cam)bin=fanno

  RispondiElimina
 13. E' incredibile, come posso io credere che gli etruschi dai quali nacque roma siano diretti discendenti degli albanesi?
  ma sono vere queste informazioni?

  RispondiElimina