Ambasada Shqipetare ne Itali ---Ambasciata albanese in Italia - Turismo in Albania

Latest

Cuoriosità Albania

sabato 20 ottobre 2007

Ambasada Shqipetare ne Itali ---Ambasciata albanese in Italia

aggiornato il 5 gennaio 2017AMBASADA SHQIPTARE NE ROMË
Via Asmara nr.5 - 00199 - Romë

Tel / Fax
Tel: 00 39 06/86224110
Fax: 00 39 06/86224120
Ufficio consolare
Tel: +39 06/86224115email :
embassy.rome@mfa.gov.al
konsullore.rome@mfa.gov.al

Orari di apertura
Lunedi al Venerdì
09.00 - 17.00

Lunedi al Venerd
09.00 - 14-00per maggiori dettagli visitate il sito ufficiale

http://www.ambasadat.gov.al/italy/it

105 commenti:

 1. pershendetje.jam nje qytetar dhe jetoj ne padova.kam femijen 7 muajsh dhe doja te shkoja ne shqiperi.djalin e kam regjistru ne milano dhe ne shqiperi.leje kalimi nuk kam sepse nuk kam mundesi te vij ne milano.ka ndonje problem nese kaloj nqs po ju lutemi te thoni se cfare procedurash mund te ndjek?faleminderit per mirkuptimin.

  RispondiElimina
 2. mendoj qe femijet duhet te regjistrohen ne permesso di soggiorno te prinderve.

  edhe duhet te kete vertificata ne Shqiperi dhe Italia

  RispondiElimina
 3. jam nje shqiptre ju lutem me jepni nje informacion nje miku im do nje meksikane por per te ardhur ne shqipri i duhet vize meksikane dhe cfar i duhet xhfar dokomentash i duhen me certifikat martese mund te paraqitet ju lutem me jepni nje pergjigje se ai eshte ne shqipri dhe vajza eshte ketu tek un ne itali se erdhi nga amerika ne paris nga parisi ne rom nga roma shqipri nga shqipria e sollen ne rom i kane thene qe i duhet vize meksikane.ju falminderit per mirkuptimin

  RispondiElimina
 4. neqoftese kjo vajza eshte ne itali jane liruar vizat per itali, dhe ky cuni mund te shkoje ta takoje ne itali ,pastaj te shkojne ne ambasade shqiptare e te marrin vize shqiptare ,martesen po ta doje le ta boje ne shqiperi

  RispondiElimina
 5. atehr kta jane te martuar ne meksik edhe e kan certifikaten e marteses meksikane por e ka ai djali ne shqiperi.tani ai diali nuk mund te shkoi ne itali se nuk ka ku te leri vajzen e vogel ajo ka 3 vjeç edhe komunikon vetem me ate dialin as me njeri tjeter qe te shkojn te dy eshte nje kosto me e madhe.donim te dinim a mundet ta sjelli me fax direkt ambasades ne rome certifikaten eshte e vlefshme. pres pergjigje sa me shpejt faleminderit

  RispondiElimina
 6. shum mire me qe jane te martuar eshte e drejta e saj te vije ne shqiperi sepse,mjafton certifikata e marteses ,tani ne qoftese duhet originali apo nji faks kte nuk e di si i ka rregullat ambasada ,them qe mjafton neqoftese jo atehere ai cuni ti nisi origjinalin asaj vajzes dhe te paraqitet ne anbasade me ate ,eshte e martuar me shtetas shqiptar ka te gjithe te drejtat te hyje e te dali nga shqiperia

  RispondiElimina
 7. mirdita,,jam njè vajze shqiptare,me jetes 13 vjet ne itali,,dhe jam me cart te pèrhershme soxhorno ,,nga djali im me nènshtetsi italjane,,bashkjetoj me tè jatin e djalit,,qè punon dhe un nuk punoj,,,,,un kam mar babain invalid prej 20 vjetesh ne shqipri,kam mar nenen,,dhe motren 21 vjeçe,,per vizit,,pèr 3 muaj,,tani pyetja ime esht..meqè djali ka nènshtetsi italjane amund ti bèj bashkim familje un ktyre te 3ve personave qe mora,,meqè di qè djali im ka tè drejt tè kèrkoj deri ne 3 grad familjare? meqè kan ardh me ktè ligjin e heqjes sè vizave,,,tè paktèn ta dim nèse ka mundèsi apo jo,,mos me kaluar dhe afatin e ndenjes pèr 3 muaj sioas ligjit shqiptar,,me respekt giulia,,nga catanzaro,,shpresoj ne nje pergjigje sa me te shpejt te jet e mundur,, ja kalofshit mirè...

  RispondiElimina
 8. nje shtetas italian mundet te marri prinderit dhe tu beji karta di soxhorno.(5 vjeçare) dhe mundet tu beje pyetjen per te marre pension ne itali.
  por duhet te kete te ardhurat e vitit (dicchiarazione dei rediti) .

  Kur ben pyetjen tek posta , duke qene shtetas italian nuk paguan 30 Euro taxa po do paguaj 30 posta dhe 15 euro marka da bollo.
  (ai qe ben kerkesen per te marre prinderit duhet te jete mbi 18 vjeç.

  gjithe te mira( per me shume pyesni ambasaden ne rome

  RispondiElimina
 9. pershendetje ju lutem me duhet nje iformacion burri im tani mer dekumentat dhe duhet te hedhi djalin mbi vete por duhet dhe firma ime, kur shkuam ne prefektur me than se nuk mund ta beja sepse me ka mbaruar viz dhe nuk mund te firmos se jam ilegale,me than qe te shkoja ne ambasaden dhe te bej nje deklarat me shkrim qe ta mari djalin burri.burri eshthera e par qe mer dekumentat.dhe un jam me viz gjasht mujore. djali ka lidur ktu ne itali. cfar dekumenti duhet te siell un. flm

  RispondiElimina
 10. doja te pyesja se sa vonon nje vize italiane per bashkim familjar faleminderit

  RispondiElimina
 11. mirdita,doja te dija nese ne shtetas shqipetar mund te shkojme ne egjypt dhe c'far dokumenta duhen per te vajtur atje?

  RispondiElimina
 12. Pershendetje:
  Doja nje informacion te sakte,kam 15 vjet ne itali dhe nuk kam mundur te bej dokumentat,e fejuara ime eshte me dokumenta,ka ndonje mundesi qe te mi bej e fejuara dokumentat ???

  RispondiElimina
 13. jam nje dial shqiptar me nen shtetesi italiane erdha mbas 7 vitesh ne shqiperi dhe ne dogan rinas polizia doganore nuk me njohi karten e identitetit qe nuk ishte e vleshme i dhash pashaporten e italiane nuk ma njohi perseri ishte jo e rregullt mos vall donte lek me me kaluar kufirin nuk e di pres pergjigje ne debat e siper per momentin u shmanga por kur i thash qe kam bredhur boten si ne amerik e etj.. prap beri naze polizia jon pastaj i thash me me marr ambasaden italiane ne tel dhe i kerkova emrin dhe gradin qe kishte polizia po aty e ktheu reagimin u skuq nga fytyra dhe me la te kaloja por ne nuk na don vendi jon ca do te presim nga te tjeret si e arsyetoni ju kete shqiperia korrupsioni i gjall nuk te behet me ardhur

  RispondiElimina
 14. pershendetje.kam nje femije 2 muajsh dhe dua te iki ne shqiperi.kam vetem ricevuten e questures.a me duhet leja e kalimit,apo mund te kaloj me ricevuta???nese po cfare dokumentash duhen per leje kalimi???faleminderit

  RispondiElimina
 15. Pershendetje.brenda ketij 3 mujorshit qe te lejohet te rrish ne itali sa here munde te shkosh ne itali dhe te kthehesh perseri ne shqiperi,1 here apo mund te hysh dhe te dalesh sa here te duash?faleminderit

  RispondiElimina
 16. pershendetje,kam nje femije nje mujsh,me duhet te shkoj ne shqiperi,cfare procedurash duhet te ndjek?faleminderit per mirekuptimin

  RispondiElimina
 17. jam nje shtetase shqiptare qe studioj ne itali prej 6 vjetesh dhe kam permesso di soggiorno per student. dua te bej nje udhetim ne kili per tutisem me te dashurin tim por doja te dija nese nisem nga italia me duhet viz apo nese kaloj nga shqipria nuk eshte e nevojshme viza ju lutem me beni te ditur?

  RispondiElimina
 18. pershendetje jam ne nje vajze nga vlora per momentin jam ne itali me pasaport dhe me doli nulla osta si funksinon ne ambasaden ne vlore per te mbyllur nulla osten,lihet takim me ane te telefonit a ka nje numer dhe ku munde ta gjej dhe cfar dokumentash duhen,,,flm

  RispondiElimina
 19. pershendetje jam nje vajze nga vlora per momentin jam ne itali me pasaport,do shkoj ne shqiperi te mbulle nulla osten po se do si finksionon ca dekumentashe duhen dhe te shkoj ti mbylle direk apo duhet te le takim me ane te telefonit flm

  RispondiElimina
 20. Ku mund te lexojm pergjigjet per keto pyetejt qe jane bere ketu ?

  RispondiElimina
 21. pershendetje un kam ardhur me kte vizen 3 mujore u bera gati 1 muaj ne itali dhe duha te bej nje kontrat pune si mun ta bej kte

  RispondiElimina
 22. jam nje shtetas shiptar dhe jam i interesuar per te udhetuar per ne mexiko si mund ta bej kete

  RispondiElimina
 23. pershendetje jam i interesuar per te ulletuar per ne meksike ,na duhet vize apo ndonje dekument ,nese po si mund te veproj ,shpersoj me nje pergjigje nga ana juaj me rrespekt ALTIN BASHA

  RispondiElimina
 24. nqs je vetem me dokumenta shqiptare te duhet viza per ne meksike , kurse nqs je ne italia me Permesso di Soggiorno mundet te shkosh pa problem (njesoj si italianet)

  ketu ke ambassaden mexikane ne italia

  http://portal.sre.gob.mx/italiano/index.php?option=contact&Itemid=6

  RispondiElimina
 25. jam nje vajze shqiptare, dua te martohem me te fejuarin tim, i cili eshte italo-argjentinas, ka nenshtetesine italiane. cfare dokumentash me duhen nga shqiperia per te marr nulla osta nga ambasada shqitare ketu ne itali?

  RispondiElimina
 26. mirdida jam shpendi desha informacion per cunin tim ka lindur ne barcelone por dua ti bej pasaporten shqipetare a eshte e mundur tja bej ne rome apo me duhet te udhetoj patjeter ne shqiperi (un jam me dokumenta spanjolle)ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt faeminderit

  RispondiElimina
 27. pershendetje jam nje vajze shqiptare qe jetoj ne shqiperi dhe dua te martohem ne itali me te fejuarin tim qe eshte italian, cfare procedurash dhe dokumentesh me nevojiten?faleminderit

  RispondiElimina
 28. pershendetje un jam nje vajze shqiptare,jetoj ne tirane.dua te alikoj per studime universitare ne itali me burse,mund ta di nqs ehte e mundur dhe cilat universitete e ofrojne kete mundesi ju lutem me ktheni pergjigje,faleminderit

  RispondiElimina
 29. Pershendetje.po kerkoj nje avokat qe i njifet diplloma ne itali.

  RispondiElimina
 30. Pershendetje jam interesuar per te udhetuar ne meksike dhe jam me permesso di soggiorno in Itali,kam nevoje per vide per te udhetuar apo jo?

  RispondiElimina
 31. ju lutem jam me pashaporte biometrike shqiptare dhe jetoj ne itali kam permesso di soggiorno kam te drejte te udhetoj ne meksike si turist duhet ndonje tjeter apo me duhet te marre vize ne shqiperi

  RispondiElimina
 32. o zoteri qe do te ikesh ne meksike ,,po, te duhet viza,pashaporta biometrike eshte e njohur per evropen e jo per meksiken

  RispondiElimina
 33. Por ju nje personi tjeter i kene kthyer pergjigje qe ne qofte se eshte ne itali me permesso di soggiorno nuk kishte problem per vize per te shkuar ne meksike si turist,prandaj kerkova nje vertetim thjeshte nga ana juj!

  RispondiElimina
 34. Un te kam shkruajtur qe te duhet viza ,nuk jam ai qe thote qe me karte soggiorno iken ne meksike,,,,nuk kam degjuar asnjihere qe me karte soggiorno iken ne meksike ,nuk iken dot ne irlande dhe angli si mund te shkohet ne meksike ,kupton vlla ,,,te fala

  RispondiElimina
 35. Shpend,,po mund ti ja besh ne rome pashaporten ,,,roma e ka pa takim ,,jo si milano qe duhet takimi ,,,per dy ore mbaron pune ,,,aplikimin ,,pastaj tre jave te tjera per ta terhequr

  RispondiElimina
 36. po ky aplikimi qe u be online para pak kohesh per pun sezonale,kur vazhdon procesi i shpalljes se fituesve te vendeve te punes???

  RispondiElimina
 37. kam futur dokumentat per kontrat pune ka kaluar nje muaj dhe skam mar asnje lajm ..ka mundesi te me thoni se sa sgjatin procedurat ..apo ka mundesi jan djegur?

  RispondiElimina
 38. pershendetje desha te di cfar certifikatash duhe. per te bere bashkim familjar me prinderit

  RispondiElimina
 39. Mirdita,

  Per te kerkuar bashkimin familiar duhet te paraqiteni ne Ufficio Sportello Unico Immigrazione ku keni residencen.
  documentat qe ju nevojiten jane; fillimisht duhet te keni te ardhura te mjaftueshme, dhe strehim (nqs qera duhet contrata e qeras). pastaj do tju nevojiten: Passaporta juaj, soggiorno, passaporta e prinderve, certificata familiare, marca da bollo 14, 62, certificata nga comuna e residences, contratta e strehimit, deklarata e fundit e te ardhurave, pagesat e kontributeve INPS, deklarata e titolarit tend te punes... besoj se i kam permbldhur te gjitha por kur te paraqiteni ne Ufficio Unico di immigrazione do tju japin indicazione me te aggiornuara.

  RispondiElimina
 40. pershendetje...do doja te pyesja nese munde te punoj ne itali me leje qendrimi greke dhe nese munde te bei dokumentat.po me veveosin*(*ricevuto greke) qe marim kur rinovojm adia paramonis(gre) munde te udhetoj ne itali?munde te punoj??? ju lutem me jepni nje pergjigje ju lutem se e kam nevoj..ju lutem....

  RispondiElimina
 41. pershendetje doja nje informacion dua te marre mbesen me vete ne shqiperi eshte 6 vjece cfare dokumentash me duhen

  RispondiElimina
 42. jam nje shqipetare qe jetoj ne itali me ka skadua pashaporta tash 3 muaj jam pa letra edhe dua me aplikua pashaporte te re edhe a mund ta bej ketu edhe cfare letrash me duhen ju lutem me ktheni pergjigje sa me pare

  RispondiElimina
 43. per aleksander ,po pashaporten mund ta besh ne itali ,perkatesisht ne ambasaden shqiptare ne rome dhe milano ,duhet pagesa prej 100 eurosh ne banken e san paolos dhe pashaporta e vjeter ,roma e ka pa takim aplikimin e pashaportes ,ndersa milano me duket se e ka akoma me takim ,per me shume info ,vizito siti i ambasades shqiptare ,kur hyn kliko pashaporta biometrike dhe shiko se cfare kerkojne per aplikim

  RispondiElimina
 44. jam nje vajze 30 vjece,jam ne itali me vize turistike,nje pundhenes me ofron 1 pune,cfare rruge duhet te ndjk qe te jem me letra e rregullta,a me duhet te kthehem ne shqiperi apo te vazhdoj procedurat ketu,ju lutem me ndihmoni

  RispondiElimina
 45. Per vajzen 30 vjecare ,me vizen turistike qe ke ne dispozicion nuk ben dot asnjelloj kerkese per pune ,ligj tani per tani per sanatorie, apo rregullim pozicioni per ata qe punojne nuk ka ,e vetmja rruge edhe se pak e gjate eshte berja e kerkeses se punedhenesit sikur kerkon nje punetore nga shqiperia ,proceduren ekzakte nuk e di per ate duhet te informohesh

  RispondiElimina
 46. nje meksikane per te ardhur ne shqiperi i duhet nje vize. ather si mund te aplikoj qe nga vendi i tij qe te mos presi 1 jave per te mar vizen ne rome amabsade?

  RispondiElimina
 47. pershndetje me 06.11.12 kam dorzuara dokumente ne itali edhe sa duhet te epres per mem dal mundsisht me tregoni ne Brescia

  RispondiElimina
 48. Pershendetje! kisha nevoje per nje informacion per sa i perket universitetit...kam deshire te filloj masterin per drejtesi ne universitetin e Perugia-s,dhe doja te dija ca dokumentesh mund te me nevojiten ekzaktesisht...si duhet te veproj? Faleminderit.

  RispondiElimina
 49. pershendetje! do kisha deshire te dija daten se kur fillojne te jepen pergjigjet per aplikimin online qe eshte bere me date 26.3.2013 per puntoret sezonale FLM nqs se keni mundesi a mund te me ktheni nje pergjigje JU LUTEM . FATLUMI

  RispondiElimina
 50. prsh,,,jetoj ne itali dhe kam permesso 2vjecare,,,deshiroj te shkoj ne angli per pushime,,,a kam ndonje avantazh ngaqe kam permesson apo me duhet garancija per te shkuar,,,flm

  RispondiElimina
 51. prsh jam i martuar me nje meksikane ketu ne shqiperi , a mund te shkoj per vizite ne meksike pa pasur nevojen e ndonje dokumenti te vecante sic eshte visa ??apo me patjeter duhet viza?

  RispondiElimina
 52. mirmbrema....
  jam nje vajze 23 vjece e pajisur me karte sonxhorno dh kam nje vajze 1-vjece edhe ajo e pajisur me pashaporte e bere ne milano dhe ka karte sonxhorno , dua te di se per te ikur ne shqiperi a me nevojitet leje kalimi .....do kaloje per her te pare.....falimindert per mirkuptimin pres pergjigje sa me shpejt se e kam bileten e preme....

  RispondiElimina
 53. mirmbrema....
  jam nje vajze 23 vjecare e pajisur me karte sonxhorno kam lindur nje vajze ketu ne itali qe eshte 1 vjece dhe ajo eshte e pajisur me karte sonxhorno dhe pashapot ketu ne itali,,,du te di nese nevojtet leje kalimi per ne shhqiperi ajo do kaloje per here te pare,,,ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt se e kam bileten e preme faliminderit shum....

  RispondiElimina
 54. pershendetje po mundohem te gjej informacion por eshte e pamundur. munded dikush te me thoj per shtetasit shqiptar me pashaport shqiptare ku mund te behet aplikimi per vize meksikane? (nga faqja e ministris se jashtme shqiptare thuhet qe behet ne rome)Mund ta di kush se ku dhe cfar dokumentesh duhen paraqitur?

  RispondiElimina
 55. pershendetje jam emigrant ne itali dhe kam permeso di soxhorni motivi familjari por dua te sgkoj te punoj ne gjermani a mundem dhe kam te drejte te punoj m epermeso nese mund te me sqaroni si te veproj flm

  RispondiElimina
 56. pershendetje jam emigrant ne itali dhe kam permeso di soxhorni motivi familjari por dua te shkoj te punoj ne gjermani a mundem dhe kam te drejte te punoj mE permeso nese mund te me sqaroni si te veproj flm

  RispondiElimina
 57. pershendetje un cam carta soggiorno 5 vjecare tani me ca skaduar por cam ricevuten a mund te kaloj ne sloveni croazi mal te zi pa probleme! ju lutem ne nqoftese ka ndonji qe e din te me pergjigjet JU LUTEM ... FALEMINDERIT

  RispondiElimina
 58. mirdita un doja te pyesja kam femijen 4 muajshe e nuk e kame regjistruar akoma ne shqiperi qfare me duht te bej qe te shkoje ne shqiperi me cunin un kam soggiorno 2 vjeqare dhe burri te perhershme a munde tia bej pashaporten ne rome apo jo. faleminderei


  RispondiElimina
 59. mirmbrema doja te pyesja kam femijen nje vit e gjysem dhe duhet te shkoj ne milano per te nxjerre pashaporten biometrike shqiptare ne shqiperi e kam regjistruar por do te desha te dija se mund te paraqitem me certifikaten e lindjes dhe ate familjare edhe pse kane kaluar 8 muaj nga koha qe i kam marre ne gjendjen civile ne shqiperi apo duhen marre certifikatat te nje date me te afert me kohen qe mund te le takim ne konsullate pres pergjigje ju faleminderit

  RispondiElimina
 60. mirmbrema kam vajzen te moshes rreth nje vit e gjysem te lindur ketu ne itali dhe duhet te nxjerr nje pashaporte ne konsullaten shqiptare ne milano ne shqiperi e kam rregjistruar ne gjendjen civile per te marre nje pashaporte biometrike duhen te kesh me vete dhe certfikaten personale dhe ate familjare do te desha te dija se a jane te vlefshme edhe pse kane kaluar gati 8 muaj nga data e leshimit nga gjendja civile e rrethit ku banoj apo duhet te paraqit certifikata te nje date me te afert me diten kur mund te prenotoj per pashaporte besoj te jem shpjeguar sa me qarte mirepres pergjigjen tuaj ju faleminderit

  RispondiElimina
 61. mirmbrema kam vajzen te moshes rreth nje vit e gjysem te lindur ketu ne itali dhe duhet te nxjerr nje pashaporte ne konsullaten shqiptare ne milano ne shqiperi e kam rregjistruar ne gjendjen civile per te marre nje pashaporte biometrike duhen te kesh me vete dhe certfikaten personale dhe ate familjare do te desha te dija se a jane te vlefshme edhe pse kane kaluar gati 8 muaj nga data e leshimit nga gjendja civile e rrethit ku banoj apo duhet te paraqit certifikata te nje date me te afert me diten kur mund te prenotoj per pashaporte besoj te jem shpjeguar sa me qarte mirepres pergjigjen tuaj ju faleminderit

  RispondiElimina
 62. Pershendetje kam 2 muaj qe kam hap nje bisnes te madh dhe nuk me ka hec si mundem ta mbyll

  RispondiElimina
 63. pershendetje doja te dija se cfare duhet te ndjek per te bere letrat si minoren ne itali???

  RispondiElimina
 64. Pershendetje,shkruaj nga Italia..deshiroja qe kete vere te vizitoja qytetin tim ne Shqiperi..por kam nje bebe te vogel!Me intereson te di cfar letrash duhen per te ardhur ne Shqiperi...dhe nga Shqiperi ne Itali...faleminderit !!!

  RispondiElimina
 65. Pershendetje nese ka mundsi me mu pergjegj ,jam kurorzue me nenshtetse italjane ka tre muaj qe I pres dokumentat dashta me ditne qoftse ban sa zgjatin edhe qfar dokumenti marr ju falemderit

  RispondiElimina
 66. miredita
  jam nenshtetas shqipetar 20 cjecar dhe jetoj ne itali nga viti 2008 ,do te doja te aplikoja nje vize (whv-work holiday visa) per ne australi,pasi jam informuar gjate se si funksionon per nenshtetasit italian nuk kam gjetur askund informacione per nenshtetasit shqipetare dhe per kete motiv po ju drejtohem juve,faleminderit.

  RispondiElimina
 67. Populli flet ju as nuk begenisni te ktheni nje pergjigje. Turp

  RispondiElimina
 68. Jam nje vajz shqiptare. Kam ardhur ne itali me vize turistike dua te jetoj ktej. Cfar letrash duhen per te bere kontrat pune qe te jem ne rregull me ligjin. Ju lutem me ktheni nje prgj sa me shpejt te jet e mundur.

  RispondiElimina
 69. Mirdita a kalohet nga Italia per ne Shqiperi me djalin 4 muajsh me leje kalimi dhe postimin zarfit ne poste per kuesturen per aggiornament FLM .

  RispondiElimina
 70. si mund te aplikoj per dokumenta italiane

  RispondiElimina
 71. po coje te mari nji autograph te nejmari dhe pastaj ate ta japi te sporteli me kalu per me u bashku

  RispondiElimina
 72. Si eshte e mundur? kam provuar per dy jave rresht te flas ne telefon me ambasaden ne rome, dhe nuk me jane pergjigjur. Sot kam shkuar personalisht dhe ju kerkova shpjegim. I thashe asaj sportelistes qe eshte me e vjeter ne moshe, keto dy numra qe keni ngjitur ne gjam ketu perpara si e mundur qe kam provuar te kontaktoj me ju per 2 jave dhe asnje here nuk me jeni pergjigjur, mu pergjigj me keto fjale, ndokush e kap linjen, mesa dukt keni qene pa fat. Ne shqiperi cilesi skarse e sherbimeve bublike, mesa duket e kan importuar edhe ne itali. Te ben pershtypje fakti sella e pritjes te sporteli qe eshte ne nje bodrum.

  RispondiElimina
 73. Ckemi dua te bej pashaporten e vajzes cfar dokumentash duhen

  RispondiElimina
 74. Ckemi dua te bej pashaporten e vajzes cfar dokumentash duhen

  RispondiElimina
 75. Pershendetje ...mf doja te dija a ka problem ce kam 1 vit pa kaluar kufirin per itali e jam me permesso di soggiorno illimitata...dhe kam 9 vjet ce jam me dokumenta kur kam te drejt te kem passaporten italiane ..flm e me falni ..

  RispondiElimina
 76. A eshte e mundur tju pyes per dicka

  RispondiElimina
 77. Pershendetje ...mf doja te dija a ka problem ce kam 1 vit pa kaluar kufirin per itali e jam me permesso di soggiorno illimitata...dhe kam 9 vjet ce jam me dokumenta kur kam te drejt te kem passaporten italiane ..flm e me falni ..

  RispondiElimina
 78. Jam një vajzë që jetoj ne itali doja të dija për të bere pasaporten shqipetare në Milano ca dokumentash më duhen do bej pasaportën dhe carten idetita shqipetare faleminderit

  RispondiElimina
 79. pershendetje jam armandi kam ardhur ne itali qe prej tre muaj me ka lind djali ketu ne itali dhe ne si familjen Jemi paisur me leje qendrim ketu per gjasht muaj a min ti rinovoj keto dekumenta pas gjasht muajsh??? dhe cfar dekumentash me duhen per te rregjistuar djalin ne ambasada djali ka nje muaj qe ka lindur.falemderit

  RispondiElimina
 80. pershendetje jam armandi kam ardhur ne itali qe prej tre muaj me ka lind djali ketu ne itali dhe ne si familjen Jemi paisur me leje qendrim ketu per gjasht muaj a min ti rinovoj keto dekumenta pas gjasht muajsh??? dhe cfar dekumentash me duhen per te rregjistuar djalin ne ambasada djali ka nje muaj qe ka lindur.falemderit

  RispondiElimina
 81. Pershendetje doja nje informacion nese esht e mundur ju lutem.Jetoj ne Itali prej 1 viti bashk me burrin dhe femijen 4 vjec dhe jam pa dekumenta kam dhe tani jam shtatzen prap por dua qe femijen ta lind ketu cfar dekumentash mud te bej ju lutem apo cfar me duhet qe un te lind ketu dhe a mund te bej ndonje dekument nese un punesohem ketu.Faleminderit

  RispondiElimina
 82. PERSHENDETJE.

  JAM 18 VJEC DHE DUA TE SHKOJ NJE JAVE PER PUSHIME NE UK TEK MIQTE E MI. JETOJ NE ITALI.
  DOJA TE DIJA,CFARE DOKUMENTASH DUHEN PER TE SHKUAR?!

  RispondiElimina
 83. PERSHENDETJE.

  JAM 18 VJEC DHE DUA TE SHKOJ NJE JAVE PER PUSHIME NE UK TEK MIQTE E MI. JETOJ NE ITALI.
  DOJA TE DIJA,CFARE DOKUMENTASH DUHEN PER TE SHKUAR?!

  RispondiElimina
 84. pershendetje.jam nje qun shqipetar pas pak muajsh do bej betimin per cittadinanzen italiane dhe kam nje goc nje vjeqare te komuna me tha qe te duhet nje certefikat ku dklaron shtetsine e goces ju lutem qfar duhet te bej..??

  RispondiElimina
 85. Pershendetje, jam 16 vjec , kam ardhur ne Itali me anen e pashaportes biometrike qe na lejon te qendrjom 3 muaj ne kete vend.Un ketu u bera nga 5 muaj kjo do te thot qe e kam kaluar afatin ..si mund tja bej qe ta kthej lejen dhe ta bej me 6 muaj qendrim ketu.dhe 6 muaj qendrim ne Shqiperi?? ..sepse dua qe te mos me nxjerrin probleme me vone ..Ju lutem ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt sepse do me beni nje nder teper te madh .

  RispondiElimina
 86. Pershendetje jam nje nene kam djalin 1/5 muajsh dije shkova per te nderruar residenze e djalit nuk ja ben se nuk ka passaporto desha te dije se a mund tja bej ktu ne ambasad ktu ne roma e cfar documenti me duhet mua per tja ber flm

  RispondiElimina
 87. Ju lutem a mund tme ndihmoni tme ktheni pergjigje jemi me permeso di songorno ilimitato jemi familjar kemi dy femij donim te udhetonim per ne angli cfar na duhet sepse me kan then pa viz dhe ftes nuk mund te shkojm kjo viz a mund ta marrim ne ambasad.flm

  RispondiElimina
 88. Ju lutem a mund tme ndihmoni tme ktheni pergjigje jemi me permeso di songorno ilimitato jemi familjar kemi dy femij donim te udhetonim per ne angli cfar na duhet sepse me kan then pa viz dhe ftes nuk mund te shkojm kjo viz a mund ta marrim ne ambasad.flm

  RispondiElimina
 89. Pershendetje mbas dy ditesh do iki me burrin ne shqiperi po kam djalin 2 vjec pa kaluar asnje Her ne shqiperi per te regjistruar e kam regjistruar si ne shqiperi edhe ne itali Ka edhe passaporti me duhet lej kalim o jo

  RispondiElimina
 90. Pershendetje mbas dy ditesh do iki me burrin ne shqiperi po kam djalin 2 vjec pa kaluar asnje Her ne shqiperi per te regjistruar e kam regjistruar si ne shqiperi edhe ne itali Ka edhe passaporti me duhet lej kalim o jo

  RispondiElimina
 91. pershendetje desha te inforomohem cfar dukumetash me duhet per te rinovuar pashaporten ne ambasaden e romes ju lutem te me jepni nje pergjigje faleminderit

  RispondiElimina
 92. pershendetje desha te inforomohem cfar dukumetash me duhet per te rinovuar pashaporten ne ambasaden e romes ju lutem te me jepni nje pergjigje faleminderit

  RispondiElimina
 93. Prsh un jam nje minoren ne comunita dhe dua te fus karten indetita se keto me thone smund ta bosh se ke rezidencen ne shqiperi me jepni nje pergjigje nese keni mundesi

  RispondiElimina
 94. Pershendetje quhem Gentian,Kam nevoje per nje informacjon ju lutem!?Me ka lindur femija ne janar te keti viti,si une si femija kemi nènshtetesine italjane.Desha te di ç'fare dokumentash nevojiten pèr te rregjistruar foshnjen ne konsullaten shqiptare??Sepse dua qe femija te kete dhe nenshtesine Shqiptare sigurisht???Ne pritje te nje pergjigjeje nga ana juaj,ju uroj tja kaloni sa me mire.

  RispondiElimina
 95. Pershendetje.
  Jam nje vajze shqiptare, e martuar por qe bashkeshorti punon dhe jeton ne Itali. Tani po pret ti dale premeso di sogiorno. Ju lutem kush mund tme ndihmoje me informacion,cfare dokumentash duhet per bashkim familjar ne Itali (mbase ti dale burrit premeso-ja) A duhet tkerkoj bashkimin familjar ne shqiperi ne Ambasaden Italiane, apo ne Itali(dhe ku)?? Ju lutem, kushdo qe ka kaluar keto etapa,tme ktheje nje pergjigje e tme ndihmoje sado pak me informacion. Do e vleresoja shume. Faleminderit ��

  RispondiElimina
 96. pershendetje pres permesso di songiorno per her te par kam 4 muaj qe e pres dhe sme ka dal akoma ndreko qe kam mar kodin fiskal dhe tesera sanitare doja te dija a mund te iki ne shqiperi pa me dal permesso

  RispondiElimina
 97. pershendetje, jetoj ne Itali do udhetoj me vajzen 2 vjece per ne Shqiperi.Vajza eshte e paisur me permesso dhe passaporte shqiptare. Do udhetoj vetem une me vajzen pasi gruaja per arsye pune nuk vjen dot ,duhet ndonje dokument autorizim nga gruaja per vajzen. Faleminderit

  RispondiElimina
 98. Pershendetje un kam nacionalitetin italjane .pytja IME esht se me ka skaduar pashaporta .vajta ke kosolato italjane ketu ne franze ku jetoj per ta rinovuar me thane nuk mund te japim takim para janarit .dhe un doja te ikja ne shqiperi per vitin e ri .a mundem te iki me karten indentiteti italjane .se konsolato me tha qe iki pa problèm ne shqiperi vetem me karten indentiteti .flm per pergjigjen

  RispondiElimina
 99. Pershendetje .un jam me nenshtetsi italjane.dhe dua te shkoj ne shqiperi muajin tjeter.Pô problemi me ka skaduar pashaporta . dhe me kan dhene takim consolato italjane ketu ku jetoj ne franze ne janar .per 3 muaj me e rinovuar.kam karten indentiteti italjane a mund te shkoj ne shqiperi me karten indentiteti italjane .se consolato italjane me tha ske nevoj per pashaporten per te vajtur ne shqiperi.flm per pergjigjet

  RispondiElimina
 100. Mirmbrema jam nje vajze shqiptare ..un po behij dy vjet qe kam bere cilibrime ne shqipri me burrin time shqiptare por un akoma kam mbiemrin e familjes time ..dhe doja te ikja kete jave per shqipri por jam PA dokumentat dhe kam dy femit e mi cfare me duhet te kem.me vet dhe a do kem problemi kur te shkoj ne shqipri dote ndrroji pasaporten do e behij me mbiemrin e burrin time a do me hapin nja problemi meqe kam dhe femit e mi por theksoj qe femit e mi kan mbiemrin e te jatit .un thjesht dua ta di a me hapin gje problene se jam dhe PA dokumentat se un do shkoj shqipri do rri ca kohe dhe do ktheme prape ne It po frika ime eshte se MOS me hapin nja problene me kthimin ju lumte me ktheni prgje flm nqofshe me pergjigjenin

  RispondiElimina
 101. Pershendetje. Kam jam nenen e dy femijve dhe kam ardhur ne itali per te bere bashkom familjar .buri imm ka kart soxjorno.kur jam martuar kam mbajtur mbiemrin tim .certifikata e femijve nuk e deklaron mbiemrin tim cfar duhet te paraqes ne kuestur qe te njifet memesia e femijve .ju flm

  RispondiElimina
 102. Prsh nese ike pas letrat aty edhe je larguar i rifiton serisht me karten italinae skadon ne 2023

  RispondiElimina
 103. Pershendetje.
  Unë jam një djal 16 vjeçar dhe dua te shkoj ne Itali.
  Dua te shkoj ilegal pa letra.Pastaj a me shku ne ndonje kamp apo çfar te bëj.A mundesh te me tregosh hapat e parë që duhet bër dhe çfar te bej.Unë jam 16 vjeçar ndoshta do e kem me te leht qe ti marr letrat.
  Ndihmom,ju lutem.
  ???

  RispondiElimina
 104. Pershendetje me ka humbur pasaporta nd bari edhe me duhet te iki patjeter keto dit ne shqiperi ,per te mar leje kalimi te konsullata ne bari duhet takim apo jo ?

  RispondiElimina